A mediáció menete
1) Ismerjék fel a saját céljaikat
Életünk alapja a család – az ott kialakult, fel nem oldott konfliktusok, s akár végső soron a válás e támaszunkat rendíti meg, gyakran fájdalmat és félelmet generálva. A mediáció lehetőséget biztosít arra, hogy a felek feltárják a stabil érzelmi bázisuk visszaszerzéséhez szükséges igényeiket, tisztázva önmaguk előtt is azok tényleges jelentőségét.
2) Hallgassák meg egymást
A mediáció középpontjában az egymás felé fordulás, a figyelem áll: a másik fél szükségleteinek, motivációinak megismerése segítséget nyújt a konfliktusok átértékeléséhez és feloldásához.
3) Képzeljék el a jövőt
A bírósági peres eljárás alapvetően a múltra koncentrál, melynek eredményeként a korábban bekövetkezett tények alapján, szigorú jogszabályi keretek között, a feleken kívül álló harmadik személy hoz döntést a vitás kérdésekben. Ezzel szemben a mediáció minden esetben előre tekint: célja, hogy a résztvevők jövőre vonatkozó elképzeléseit közelítse egymáshoz, fenntartva számukra a döntés szabadságát és felelősségét.
4) Rögzítsék a szabályokat
A mediációs megállapodás írásba foglalása több okból is fontos: egyrészt segít a későbbi félreértések elkerülésében, jövőbeli konfliktusok megelőzésében, másrészt – ha más megoldás nincs, úgy a válás esetén – nagymértékben lerövidíti a kötelező peres eljárást, energiát és költségeket takarítva meg az érintetteknek.
5) Dolgozzunk együtt!
Nem vitás, hogy az egyezséghez vezető út nem egyszerű, de magában hordozza a mindkét fél sikerét biztosító megállapodáson nyugvó, konfliktusmentes folytatás lehetőségét. Mediátorként ezen az úton kísérem és segítem Önöket, amennyiben megtisztelnek bizalmukkal.